W wielu przypadkach okna stanowią pewną granicę wytyczaną między naszym pomieszczeniem a tym co jest na zewnątrz budynku. Można je znaleźć praktycznie wszędzie i często są wykonywane specjalnie pod dany profil, charakter miejsca jak również z uwzględnieniem osób, które przybywają wewnątrz. Dlatego też możemy znaleźć między innymi okna wykonane pod kątem potrzeb osób i pracowników biurowych jak i pokoi przeznaczonych dla dzieci. Najczęściej chodzi tu przede wszystkim o to jak sprawnie i łatwo można otwierać i zamykać okno jak i o to kto może takie okno otwierać. Ważne w takich przypadkach jest nie tylko to jak duże jest okno ale również to jak umiejscowiona jest klamka, często również istotna jest jej wielkość i obecność dodatkowych zabezpieczeń.

Jak można się domyśleć okna w biurach są często nieco większe niż te w domach. Więcej światłą to szczególnie w okresie letnim, większe oszczędności ponieważ więcej światła trafia do pomieszczenia i nie trzeba włączać oświetlenia sztucznego. Pojawiające się obawy, że przez większe okno szybciej będzie uciekać ciepło (zimą zapewniane przez rozmaite kaloryfery oraz grzejniki) są często bezzasadne ponieważ nowoczesne okna zapewniają naprawdę bardzo dobrą izolację termiczną, dzięki czemu pomimo, że na zewnątrz pada śnieg, deszcz i jest zimno wewnątrz pokoi oraz biur mamy właściwą temperaturę oraz wentylację. Zapewnia to komfortowe warunki do pracy. Dodatkowo dostęp do klamki jest znacznie łatwiejszy nie tylko ze względu na zmianę jej umieszenia ale i po przez zwiększenia jej długości i bardziej poręczny kształt. W efekcie tego wyjątkowego w swoim rodzaju rozwiązaniu można korzystać z takich rozwiązań nawet z pozycji siedzącej i wówczas kiedy dostęp do okna jest w pewien sposób ograniczony. Często obok otwarcia okna w tradycyjny sposób można wówczas skorzystać z równie łatwego uchylenia okna.

Tego typu nowoczesne rozwiązania wynikają z nowych koncepcji jaki tworzone są w zakresie dostępnych dziś okien nad, którymi pracują nie tylko inżynierowie ale i projektanci. Dodatkowo bardzo często przykładają oni dużo starań w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa również uwzględniając osoby, które pragnęłyby dostać się do wnętrza. Skuteczny opór potrafi im stawić nie tylko całe okno ale i szyba i inne elementy tworzące całość takiej konstrukcji. Tego typu okna są więc atrakcyjne pod wieloma względami.